Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
71. Emil Johanson-Thor, "Vinterdag vid ödekyrkan, Hven".
71. Emil Johanson-Thor, "Vinterdag vid ödekyrkan, Hven".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
374. Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.
374. Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1269. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.10 ct.
1269. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. RING, fasettslipad ametist, 17.60 ct, och briljantslipade diamanter, 1.19 ct.
980. RING, fasettslipad ametist, 17.60 ct, och briljantslipade diamanter, 1.19 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1002. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.42 ct.
1002. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.42 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1567. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1567. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1252. RING, hjärtslipad diamant, ca 0.75 ct, samt hjärtslipade safirer.
1252. RING, hjärtslipad diamant, ca 0.75 ct, samt hjärtslipade safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
453. "The church choir".
453. "The church choir".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
927. LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.
927. LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
435. Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.
435. Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1323. RING, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, med rosenslipade diamanter.
1323. RING, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
456. Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.
456. Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
327. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
327. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1623. SERVIS, 31 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1623. SERVIS, 31 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
278. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 289,5 x 229 cm.
278. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 289,5 x 229 cm.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. Erik Tryggelin, Vy över Sankt Erikspalatset, Stockholm.
98. Erik Tryggelin, Vy över Sankt Erikspalatset, Stockholm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1372. CHOPARD, Happy Sport, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2004.
1372. CHOPARD, Happy Sport, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2004.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1337. FRANK MÜLLER, Long Island, quartz, guld, 2000-tal.
1337. FRANK MÜLLER, Long Island, quartz, guld, 2000-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
119. Anders Zorn, "August Strindberg".
119. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1163. RING, briljantslipade diamanter, mittsten 0.65 ct, samt mindre tot. 1.85 ct.
1163. RING, briljantslipade diamanter, mittsten 0.65 ct, samt mindre tot. 1.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. Ernst Josephson, "Patriarken".
52. Ernst Josephson, "Patriarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1779. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1779. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
55. Carl Trägårdh, Vallpojke med boskap.
55. Carl Trägårdh, Vallpojke med boskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1300. RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1300. RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
108. Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".
108. Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1279. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
1279. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1205. RING, briljantslipad diamant, 1.05 ct.
1205. RING, briljantslipad diamant, 1.05 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
728. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
728. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1341. CARTIER, Pasha, automatisk, stål, ca 2005.
1341. CARTIER, Pasha, automatisk, stål, ca 2005.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1078. RING, Tiffany & Co, briljantslipad diamant, 0.80 ct.
1078. RING, Tiffany & Co, briljantslipad diamant, 0.80 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1214. ÖRHÄNGEN, stora creoler med briljantslipade diamanter, tot. 2.68 ct.
1214. ÖRHÄNGEN, stora creoler med briljantslipade diamanter, tot. 2.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1511. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
1511. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1259. RING, BOUCHERON, briljantslipad diamant, ca 0.90 ct. Paris.
1259. RING, BOUCHERON, briljantslipad diamant, ca 0.90 ct. Paris.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
218. Eugène Isabey, Motiv från Étretat.
218. Eugène Isabey, Motiv från Étretat.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
259. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
259. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
924. RESEKAROTT med lock, av Karol Filip Malcz, Warszawa 1858.
924. RESEKAROTT med lock, av Karol Filip Malcz, Warszawa 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
217. Theodore Gudin, Brand vid kusten.
217. Theodore Gudin, Brand vid kusten.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
96. Prins Eugen, "Från Strandvägen".
96. Prins Eugen, "Från Strandvägen".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1495. ELFENBENSARBETE, skulpterad. Sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
1495. ELFENBENSARBETE, skulpterad. Sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
32. Helmer Osslund, Norrländskt vårlandskap.
32. Helmer Osslund, Norrländskt vårlandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1152. COLLIER, Bulgari, guld. Vikt 111 g.
1152. COLLIER, Bulgari, guld. Vikt 111 g.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
725. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
725. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1508. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1508. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK