Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
680. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
680. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
614. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
614. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
469. Elias Martin, Familjebild.
469. Elias Martin, Familjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1329. ROLEX, Datejust, quartz, guld/stål, ca 2000.
1329. ROLEX, Datejust, quartz, guld/stål, ca 2000.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1327. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.
1327. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1552. KINESISK KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, circa 1865.
1552. KINESISK KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, circa 1865.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1349. PATEK PHILIPPE, automatisk, ref. nr. 5085, stål, 1999.
1349. PATEK PHILIPPE, automatisk, ref. nr. 5085, stål, 1999.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
348. Barn med hund retandes svan.
348. Barn med hund retandes svan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1502. BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
1502. BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1352. VACHERON CONSTANTIN, automatisk, kronograf, stål, ca 2008.
1352. VACHERON CONSTANTIN, automatisk, kronograf, stål, ca 2008.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
765. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
987. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
987. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1675. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1675. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1033. RING, briljantslipad diamant, 1.64 ct.
1033. RING, briljantslipad diamant, 1.64 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
604. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
604. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
292. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 279,5 x 59,5 cm.
292. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 279,5 x 59,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
13. Per Ekström, "Solnedgång".
13. Per Ekström, "Solnedgång".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1650. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
1650. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1708. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
208. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.
208. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
764. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
764. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
22. Eugène Jansson, Manlig aktstudie, sittande modell.
22. Eugène Jansson, Manlig aktstudie, sittande modell.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1676. URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1676. URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1467. FIGURIN, nefrit. Kina.
1467. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1700. SENAPSBURK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. SENAPSBURK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
36. Esther Kjerner, Stilleben med tulpaner.
36. Esther Kjerner, Stilleben med tulpaner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
955. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
955. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1185. RING, naturliga pärlor med små rosenslipade diamanter.
1185. RING, naturliga pärlor med små rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1418. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
1418. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1391. FICKUR, F. Crump, London, 1800-talets första hälft, med chatelaine.
1391. FICKUR, F. Crump, London, 1800-talets första hälft, med chatelaine.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
666. ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.
666. ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1537. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Läsande hovdam.
1537. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Läsande hovdam.
Klubbat pris 
525 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK