100
262679

Anna Palm de Rosa

(Sverige, 1859-1924)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 170 - 3 630 EUR
3 450 - 3 940 USD
Klubbat pris
Anna Palm de Rosa
(Sverige, 1859-1924)

Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland

Signerad Anna Palm och daterad Wisby Kopparsvik 4/9 1891. Akvarell med täckvitt 46 x 74,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fotograf Frans Gustaf Klemmings samling, Stockholm.
Därefter hans dotter Maude Klemming. Sedermera i arv till nuvarande ägare.

Frans Gustaf Klemming (1859-1922) fotograferade förlagor för svenska konstnärer. Flera av Anna Palms populära akvareller med motiv från Stockholms slott bygger på Klemmings bilder.