Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
763. DAMARMBANDSUR,
763. DAMARMBANDSUR,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
233. Olof Arenius, "Grevinnan Kristina Horn af Åminne" (1714-1772).
233. Olof Arenius, "Grevinnan Kristina Horn af Åminne" (1714-1772).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
30. Alfred Wahlberg, "Svenskt landskap, motiv från Torreby".
30. Alfred Wahlberg, "Svenskt landskap, motiv från Torreby".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
580. HALSSMYCKE,
580. HALSSMYCKE,
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. HALSRING,
581. HALSRING,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1398. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1398. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1436. YTTERFODER med snarlikt FAT, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1436. YTTERFODER med snarlikt FAT, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
574. RING,
574. RING,
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
443. BRÄNNVINSSKÅL, av Anders Wibeck, Borås 1703.
443. BRÄNNVINSSKÅL, av Anders Wibeck, Borås 1703.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
541. SKED. med fruktknopp, av Hindrich Böök, Torshälla (verksam -1620-1658-).
541. SKED. med fruktknopp, av Hindrich Böök, Torshälla (verksam -1620-1658-).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. Frans Wilhelm Odelmark, Markusplatsen.
144. Frans Wilhelm Odelmark, Markusplatsen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets  första hälft.
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. RING,
564. RING,
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
600. RING,
600. RING,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
Klubbat pris 
26 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. ÖRHÄNGEN,
586. ÖRHÄNGEN,
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan,
1800-talets andra fjärdedel.
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. Axel Lindman, Insjölandskap.
33. Axel Lindman, Insjölandskap.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1487. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. Egron Lundgren, Sydländsk skönhet.
129. Egron Lundgren, Sydländsk skönhet.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1319. PENSELVASER, ett par, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1319. PENSELVASER, ett par, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1437. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1437. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
508. BÄGARE, av Jonas Wallén, Skövde 1778.
508. BÄGARE, av Jonas Wallén, Skövde 1778.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
655. RING, 18K VITGULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
655. RING, 18K VITGULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
626. ÖRHÄNGEN, 14K GULD, ST PETERSBSURG.
626. ÖRHÄNGEN, 14K GULD, ST PETERSBSURG.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
619. ARMLÄNK MED 33 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
619. ARMLÄNK MED 33 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
721. HÄNGSMYCKE, SOUTH SEA PÄRLA OCH TURMALIN,
721. HÄNGSMYCKE, SOUTH SEA PÄRLA OCH TURMALIN,
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
392A. Wilhelm von Wright, Lemmel.
392A. Wilhelm von Wright, Lemmel.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
602. RING, 18k vitguld med en brungul gammalslipad diamant ca 1.35 ct.
602. RING, 18k vitguld med en brungul gammalslipad diamant ca 1.35 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1072. ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 450,5 x 251,5 cm.
1072. ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 450,5 x 251,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1060. ANTIK/SEMIANTIK ANATOL, sannolikt Sparta. 473,5 x 334,5 cm.
1060. ANTIK/SEMIANTIK ANATOL, sannolikt Sparta. 473,5 x 334,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
152. Anders Zorn, "Omnibus".
152. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1076. SEMIANTIK ISFAHAN/TEHERAN. 411,5 x 309,5 cm.
1076. SEMIANTIK ISFAHAN/TEHERAN. 411,5 x 309,5 cm.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1015. ÖLGÅS, allmoge. Jämtland, 1800-talets första del.
1015. ÖLGÅS, allmoge. Jämtland, 1800-talets första del.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
223. Carl Kronberger, Rökande äldre herre.
223. Carl Kronberger, Rökande äldre herre.
Klubbat pris 
23 100 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
464. GRÄDDSNÄCKA, av Niklas Lund, Stockholm 1760. Rokoko.
464. GRÄDDSNÄCKA, av Niklas Lund, Stockholm 1760. Rokoko.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
714. ARMLÄNK MED BAGUETTESLIPADE DIAMANTER CA 3,5 CT.
714. ARMLÄNK MED BAGUETTESLIPADE DIAMANTER CA 3,5 CT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1140B. IKON, RYSSLAND. 1800-TAL.
1140B. IKON, RYSSLAND. 1800-TAL.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1294. BUDDHA, brons. Burma, Mandalay, 1800-tal.
1294. BUDDHA, brons. Burma, Mandalay, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
672. ARMLÄNK MED SMARAGDER OCH DIAMANTER.
672. ARMLÄNK MED SMARAGDER OCH DIAMANTER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
903. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
903. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1073. SEMIANTIK HERIS. 361 x 290,5 cm.
1073. SEMIANTIK HERIS. 361 x 290,5 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
15. Arthur Bianchini, "Utsikt från Rålambshov".
15. Arthur Bianchini, "Utsikt från Rålambshov".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
460. MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko.
460. MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
719. ÖRHÄNGEN, ROSENSLIPADE DIAMANTER OCH ORIENTPÄRLOR,
719. ÖRHÄNGEN, ROSENSLIPADE DIAMANTER OCH ORIENTPÄRLOR,
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
720. ARMBAND, FYRA RADER ORIENTPÄRLOR,
720. ARMBAND, FYRA RADER ORIENTPÄRLOR,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
809. SYBORD. Sengustavianskt.
809. SYBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1496. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1496. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1446. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1446. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1291. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1291. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
757. RING,
757. RING,
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
343. Den heliga familjen omgiven av ärkeänglar.
343. Den heliga familjen omgiven av ärkeänglar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
27. Ivar Arosenius, "Backusfest".
27. Ivar Arosenius, "Backusfest".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1394. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1394. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
383. Elias Martin, Pastorala landskap med byggnader och figurer.
383. Elias Martin, Pastorala landskap med byggnader och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
50. Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.
50. Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
614. CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
614. CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
652. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT CA 1 CT.
652. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT CA 1 CT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
34. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. Jan Weenix Hans krets, Landskap med galant sällskap vid antik byggnad.
304. Jan Weenix Hans krets, Landskap med galant sällskap vid antik byggnad.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1454. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1454. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
613. ÖRHÄNGEN, ORIENTALISKA PÄRLOR CA 12 MM.
613. ÖRHÄNGEN, ORIENTALISKA PÄRLOR CA 12 MM.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
60. Helmer Osslund, "Capri".
60. Helmer Osslund, "Capri".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
39. Carl Trägårdh, Pastoralt landskap med kor.
39. Carl Trägårdh, Pastoralt landskap med kor.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
982. BIBLIOTEKSUR. Colin Salmon, London, 1700-talets slut.
982. BIBLIOTEKSUR. Colin Salmon, London, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
953. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
953. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
332. Gabriel Metsu Hans efterföljd, Interiör med galant sällskap och hund.
332. Gabriel Metsu Hans efterföljd, Interiör med galant sällskap och hund.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
630. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 1.12 CT.
630. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 1.12 CT.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
908. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska.
908. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
752. ARMRING, briljantslipad diamant, ca 0.40 ct. Vikt 71.7 g.
752. ARMRING, briljantslipad diamant, ca 0.40 ct. Vikt 71.7 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?