Inred ute

Skapa en harmonisk uteplats

Den efterlängtade sommaren är snart här och vi förflyttar oss utomhus – till verandan, balkongen, terassen eller trädgården. I takt med att vårens solstrålar letat sig fram till din uteplats är det dags att börja tänka på hur du vill inreda den inför säsongens alla stunder utomhus. I temaauktionen Inred ute har vi samlat möbler, textilier, krukor och urnor samt porslin, glas och vaser som passar utmärkt att duka upp med när det stundas luncher och middagar under en bar himmel. Inred fullt ut med förhöjande detaljer som ljusstakar och korgar.

51 föremål
Bord, Swedish Modern, 1930/40-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Trädgårdsgrupp 7 dlr 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Fohundar, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bänk, 1800/1900-tal.
Bänk, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Obelisk modern tillverkning.
Obelisk modern tillverkning.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Dagbädd, 2000-tal.
Dagbädd, 2000-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Greta Runeborg, golvvas, Upsala Ekeby, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
21 224 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vinställ, 1900-tal.
Vinställ, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Milles, efter. "Erato".
Carl Milles, efter. "Erato".
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Trädgårdsstolar, 6 st, 1900- talets mitt.
Klubbat pris
6 201 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Carl Milles, efter."Taleia".
Carl Milles, efter."Taleia".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Trädgårdsskulpturer, ett par, 1960-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Trädgårdsmöbel, 7 dlr, Grythyttan, 2000-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Lisa Larson, vaser, 2 st, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bord, gjutjärn, 1900-tal.
Bord, gjutjärn, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Blombord, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Trädgårdsbord, 1900-tal.
Trädgårdsbord, 1900-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Trädgårdsurnor, ett par, gjutjärn, 1900-tal .
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Fat, porslin, Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Milles, efter. "Euterpe".
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Soffa, modell 119, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Folke Bensow, trädgårdssoffa, Näfvekvarn nr 3.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Trädgårdsstolar, ett par, Näfveqvarns Bruk, 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Okänd konstnär, Hästhuvud.
Okänd konstnär, Hästhuvud.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Josef Frank, trädgårdsstol, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Milles, efter. "Melpomene".
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK