Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

Gunnar Asplund, tillskrivna, trädgårdsstolar, 10 st, Iwan B. Giertz, Flen, modellen formgiven ca 1930.

Stomme av metall, sits och rygg av trä, merparten med metallplakett IWAN B GIERTZ FLEN SWEDEN. Sitthöjd 45, höjd 81 cm.

Slitage. Smärre skador. Torrsprickor. Renoverade. Förstärkningar.

Formgivare

Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.

Klubbat pris
16 500
1 471
1 570
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
5 maj 20:42
16 500 SEK
5 maj 20:42
16 000 SEK
4 maj 23:07
15 500 SEK
4 maj 23:07
15 000 SEK
2 maj 21:42
13 500 SEK
2 maj 21:42
13 000 SEK
30 apr 5:53
12 000 SEK
28 apr 21:05
7 000 SEK
27 apr 8:41
6 000 SEK
26 apr 19:22
4 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79