Stomme av björk. Fast stoppad rygg. Lös plymå i sits. Sitthöjd ca 45 cm. Bord fanerat med björk, skuren dekor. Diameter 100, höjd 66 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar.