14 skäppor i flintgods med handtag i blått. Stämplade Gefle. Monterade i hylla av vitmålat trä. Bredd 55,5 cm, djup ca 20 cm, höjd 33,5 cm.
Bruksslitage. En skäpp med mindre sprickor. Fläckar / missfärgningar. Ställvis krackelyr. Ett lagat handtag. Beslag fattas på baksida.