Carl Peter Thunberg:
Inträdes-tal, om de mynt-sorter, som i äldre och sednare tider blifvit slagne och varit gångbare uti kejsardömet Japan, hållet för kongl. Vetenskaps-academien, den 25 aug. 1779.
Stockholm, J. G. Lange, 1779. 32 sid. + 4 blad med graverade illustrationer numrerade I-VIII (japanska mynt). Titelsidan med graverad vinjett. Ca 22 x 14 cm.
Oskuren och ouppskuren.
Fläckar.