ESKO PAJAMIES, GUNGSTOL, "Prima Ballerina" modell 2511, Asko. Formgiven 1962.
Bär tillverkarens etikett. Höjd 94 cm, bredd 70 cm, sitthöjd 40 cm.
Färgbortfall. Smärre fläckar. Märken. Slitage. Nagg.
"Asko -huonekaluja Lahdesta", Kainulainen Sari, Vickholm Päivi, Lahtis 2016, s. 270.