HANS HAMMARSKIÖLD, Gelatinsilverfotografi stämplad copyright Hans Hammarskiöld a tergo.
Kronprinsessan Victoria. Stämplad copyright Hans Hammarskiöld a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 36,3 x 23,2 cm. Bladstorlek 39 x 26,5 cm.
Ett obetydligt tryckmärke eller ojämnhet i bildyta i nedre vänstra hörnet, endast synlig i släpljus.
Gåva direkt från fotografen till nuvarande ägare. Kopia på gåvobrev medföljer.
Hans Hammarskiöld, svensk fotograf född i Stockholm. En av svensk fotografis portalfigurer under 1900-talet. Hans första bilder tog han redan 1942-43 med sin fars Leicakamera. Hans genombrott kom under 1950-talet då han under en period var anställd av Vogue i London. Senare har Hammarskiöld fotat konstnärer, författare, kungligheter, fotografer och skådespelare, och intresserar sig för att fånga personligheten hos dem. Hammarskiöld har även fotat mode, arkitektur, natur och reklam samt gett ut flertalet böcker. Han var medlem i fotografkollektivet Tio Fotografer tillsammans med bland andra Lennart Olson.