HANS WIGERT, olja på duk, signerad hans Wigert à tergo samt daterad Grottsunda 1992-1997 och 2008.
"Och svalorna häcka i dyn". 81 x 100 cm.
Målningen utställd på separatutställning vid Vida Konsthall och Museum den 4 augusti - 30 september 2007.
Konstnären döpte målningen på dettaa vis som en ironisk, men kärleksfull, gest till Carl von Linné, som hade den felaktiga föreställningen att den svenska sommarens svalor inte flyttade till Afrika under vintern utan övervintrade vid stränder, i dyn och under stenar.
Wigert, Hans f. 1932 i Karlskrona d. 9 juli 2015 i Stavsnäs. Svensk målare och grafiker. Utbildad vid Gerlesborgsskolan och vid Kungl Konstakademin. Erhöll 2004 Prins Eugenmedaljen för konstnärlig gärning. Han är född i Karlskrona men sedan han i början av 1960 - talet blev den förste mottagaren av Bror Marklunds Grundsundastipendium, fångades han helt av den norrländska naturens mystik. Wigerts närhet till naturen leder betraktaren in i en värld där gränserna mellan den, människan och djuret suddas ut. Han låter sitt eget intensiva förhållande till naturen bilda ett underlag för en expressiv bildvärld. Stilen är nervig och grov och färgskalan jordbunden.