JOHANNES RAVN, olja på duk, signerad.
Orrar i skogslandskap. 49 x 61 cm.
Slitage. Tryckmärke.
Johannes Ravn var en norsk bildkonstnär och konservator född i Narvik. Han studerade för Fritz Cramer i Oslo. Ravn målade främst djur- och naturmålningar, med realistisk prägel.