Ø ca 9,25 mm och 5,50 mm. Tegellänk. 18K guld med svensk importstämpel. Längd ca 16,5 cm. Totalvikt ca 13,1 g.
Rosa pärlan med krackelering. Båda odlade pärlorna med mindre ojämnheter på ytan. Bruksslitage.