Delvis mässing och glas. Krönta av örn-figurer. Senare elektrifiering, varav en med kontakt. Höjd 65 cm.
Slitage. Mindre bucklor. Färgbortfall. Dekordelar delvis lösa i fästen. Ej funktionstestade.