Underreden i ek. Formpressade samt fanerade sitsar och ryggrickor. Sitsarnas undersidor i bok och översidor i teak. Omärkt. Sitthöjd 42 cm.
Slitage. Avnötta. Sprickor. Fläckar. Smärre skador. En förstärkt med skruvar.