HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa 1900-talets andra hälft
För femton ljuspunkter, stomme av mässing kupor av glas, etikettmärkt, diameter 79, höjd ca 112 cm.
Ej funktionstestad. Nagg. Tre kupor med skador vid mynning. Kantskador.