Bemålad med förgyllda detaljer. Delvis genombruten med dekor av rosettprydda lagerkransar och fleuroner. Längd ca 94 cm. Höjd 115 cm.
Slitage och färgbortfall. Stolpens övre del lös. Fläckar / smutsig. Krackelyr. Springor mellan delar.