Bemålat. Invändigt två små hyllplan. Svängda ben. Längd 31 cm, bredd 23 cm, höjd 20 cm.
Slitage. Färgbortfall. Senare målning. Skador. Renoverat och kompletterat. Spår av skadedjur. Fläckar. Nyckel saknas.