GLASSERVIS, 14 delar, "Vigne Strie", model 5097, Lalique, 1900-talets hälft.
Randdekor.
6 st starkvinsglas, höjd 11,5 cm
4 st rödvinsglas, höjd 13 cm
drikglas / champagnekupor, höjd 10,5 cm
karaff med knopp, höjd 29,5 cm
Tre starkvinsglas med smärre nagg, 3 rödvinsglas med nagg.
René Lalique var en fransk juvelerare och glaskonstnär som startade egen verkstad 1885. Runt sekelskiftet bestod hans produktion mest av utsökta smycken i avancerad Art Nouveau. Från omkring 1920 övergick René Lalique till att skapa till glaskonst. Laliques glas är formblåsta med naturalistiskt utformad dekor av växter, kvinnor och djur i en väl avvägd harmoni. Lalique tillverkade förutom konstglas även parfymflaskor, lampor och servisglas. Fabriken är aktiv än idag.