CARL MAGNUS, skulptur, patinerad brons, signerad C.M och numrerad 9/10.
Utan titel. 16 x 7 cm. Vägghyllda medföljer.
Sedvanligt ytslitage.
Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.