Mahognyfaner. Halvmåneformat med uppfällbar skiva, nedåt avsmalnande ben. Bredd 89 cm, djup 44 cm, höjd ca 76 cm. Diameter med skivan uppfälld 88 cm.
Ställvis omfattande slitage. Något vinglig.