Stomme av mässing, delvis förgylld, klädd i glas och tvinnad mässing med bladplym. Behängd med olikslipade prismor. Fem ljusarmar. Höjd ca 70 cm.
Lösa prismor, prismor saknas. Slitage, ytsmuts. Ej funktionstestad.