LJUSSTAKAR, 2 snarlika, mässing, barock, 1700-tal.
Dekor av stiliserade frukter och blommor. Delvis graverad dekor. Vriden ljushållare. Droppskiva. Höjd ca 17 och 18 cm.
Slitage. Hål och bristningar. En med ojämn fot.