Mahognyfanerat. Rund, utdragbart med 3 extra, ofanerade skivor. Tredelad fot. Diameter 126 cm, iläggsskivor 3x49,5 cm. Totallängd 274 cm. Höjd 74,5 cm.
Omgjord. Slitage, fanerskador. Skivorna med torrsprickor, ej ursprungliga, iläggsskivor har dålig passform med bordet.