ARMAND ROSSANDER, olja på duk, sign o dat -46.
Bergslandskap med ryttare till häst. 45x64.
Sedvanligt ytslitage, mindre färgbortfall.
Armand Rossander var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien samt på resor till bland annat Tyskland, Tjeckoslovakien och Frankrike. Rossanders konst föreställer ofta abstrakta, i viss mån stiliserade, figurer och landskap.