Bemålat fodral i form av en kolonn. Dekorerad med bladsnitt och fleuroner. Rund huv med krönande humldekvist. Målad urtavla med romerska och arabiska siffror. Höjd 191, bredd 42, djup 26 cm. Lod och pendel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Renoverad. Lagningar. Torrsprickor. Ställvis slitage.