Safir mäter ca 9,4x7,2x3,5 mm, diamanter mäter ca 0,79 ct totalt, färg och klarhet ca F-G/VVS, infattning mäter 15,2x13,4x5,3 mm, ringstorlek ca 16,87/53, vikt ca 5,3 gram
Smärre repor på ringskenan. en av diamanterna med nagg på paviljongen synligt med mikroskop.