Nordiska Kompaniet, matbord ur "Lovö"-serien
Artikelnummer 42127. Modellen upptagen i NK-liggaren 1939. Furu. Kopplade ben med tvärslå. 140 x 70, höjd 75 cm. Två förlängningsskivor á 60 cm, total längd 260 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fläckar.