Friedl Holzer-Kjellberg

(Finland, 1905-1993)
Friedl Holzer-Kjellberg
(Finland, 1905-1993)

Friedl Holzer-Kjellberg, servisdelar, "Helmi", 60 delar, signerade i godset F.H.Kj Arabia Finland.

11 kaffekoppar, höjd 6,5 cm.
8 kaffekoppars fat, diameter 12,5 cm.
16 assietter, diameter 14,5 cm.
6 små skålar, diameter 15,5 cm.
1 sockerskål och 1 gräddkanna, höjd 6,5 cm.
1 små serveringgskål, diameter 16,5 cm.
1 serveringsskål, diameter 16,5 cm.
1 serveringsskål, diameter 21 cm.
8 mattallrikar, diameter 23 cm.
6 assietter, diameter 19 cm.
1 serveringsfat, diameter 27,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. En assiett med en nagg. Smutsig.

Utropspris
400 EUR