Helena Tynell, skål, "Vaakuna", signerad H. Tynell Riihimäen Lasi Oy.
Klart linjeslipad kristall. Höjd 8,5 cm diameter 18 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bubblor. Repor undertill.