Svante Skogh, matgrupp, 9 delar, "Vindö", 1900-talets andra hälft..
Grålackerat. Åtta stolar med lösa, klädda och stoppade sitsar. Sitthöjd 45, höjd 85 cm. Runt bord med två medföljande iläggsskivor à 50 cm. Bordets diameter 109, höjd 73 cm.
Slitage. Märken. Fläckar.