Fanerat med alm, rot och mahogny. Konturerad skiva med rik intarsiadekor av stiliserade blommor och blad, centralfot på rektangulär bas med tassfötter. Två iläggsskivor á 36 cm. Höj- och sänkbart. Längd 102-174, bredd 73, höjd 61-75 cm.
Smärre slitage. Märken. Smärre torrsprickor. Krackelyr.