Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Ferón), skål, silver, nyrokoko, Stockholm 1855
Delvis förgylld. Formad som dubbla snäckor på tassfötter samt med centrerad hänkel i rocailleform. Bredd 29, höjd med hänkel 12,5 cm, vikt 342 gram.
Smärre bristningar och slitage, något tilltryckt vid tassfötterna.