Förgylld och bronserad. Rikt skuren och skulpterad dekor. Portikformat krön med dekor av strålande sol ovan troféknippe med militära attribut, ramverk med bladrosetter, lejonmaskaroner, och flankerande kolonner. Kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 205, bredd 98 cm.
Det övre spegelglaset saknas. Smärre dekorskador. Krön med torkspricka.