Bemålad med bronserade detaljer. Genombruten rygg samt sidor med nollor och spjälor. Sargen med fjällskärning. Textilklädd sits. Sitthöjd 46, längd 156, djup 55, höjd 83 cm.
Senare målning och klädsel. Ställvis sprickor och lagningar. Krackelyr och visst färgbortfall. Förstärkningar. Fläckar.