Eva Wolgers, Utan titel.
Signerad E. Wolgers och daterad -91. Duk 137 x 180 cm.
Obetydligt ytslitage.
Wetterling Gallery, Stockholm.
Eva Wolgers skapande är mångtydigt och lekfullt, det är inte enkelt att orientera sig i hennes lockande men också kusliga landskap. Precis då man finner något man känner igen, en blomma, en urholkad trädstam eller den välbekanta strukturen av mossa händer något. Ett hålrum uppenbarar sig på ytan, suger oss inåt och påminner om saker och tings skenbara
beskaffenhet, om verkligheten som kan rymma betydligt fler dimensioner än man först anar.
Eva Wolgers är utbilda på Gerlesborgsskolan och Konsthögskolan i Stockholm och har ställt ut på ett flertal gallerier i Stockholm och utomlands.