Förgylld och bronserad. Skuren dekor av blommor och blad, pilkog samt avslutande pinjekotte. Urtavla med arabiska siffror märkt F.W. Grönbäck Stockholm. Daterad 1918 på bakstycket. Pendel medföljer. Höjd 80, bredd 48 cm.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Sprickor. Skador. Nyckel saknas.