Målad och bronserad trästomme. Kannelerade ben, sarg med skuren dekor av blommor, blad och fleuroner. Soffans längd 187 cm, sitthöjd ca 45 cm, total höjd 95 cm. Bordet med kopplade ben och stenskiva, diameter 76 cm, höjd 75 cm.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Slitage. Smärre skador. Färgbortfall.