Gunnar Ander, kandelaber Ystad Metall 1900-talets mitt
För sex ljus, mässing och metall, höjd 42 cm
Bruksslitage.
Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.