Stomme av delvis bonad björk. Benställning och friser av kromad metall. Nederdel klädd med träimiterande laminat. Front, skiva och sidopartier av glas. Åtta underliggande hyllplan klädda med grön filt. Fyra underliggande lådor samt två skjutdörrar på baksida. Längd 200, bredd 61, höjd 90 cm.
Slitage. Skador. Märken. Fläckar. Nagg. Sprickor i glas. En låda kärvar.