Stomme i teak med lösa textilklädda plymåer i sits och rygg. Brickmärkta. Sitthöjd ca 42 cm. Längd på soffa 182 cm.
Ställvis slitage. Smärre fläckar. Märken. Skador i träet i bakre sargen på soffan. Litet hål i klädseln på en dyna.
Avbildade med produktionsinformation på sidan 122-23 i "Den store danske møbelguide", Per H.Hansen, Klaus Petersen, Ascehoug Dansk Forlag, 2005.