Peter Hvidt & Orla Mölgaard, soffa och fåtölj, model 130 och 130/3, France & Son, Danmark, formgiven 1960.

Stomme i teak med lösa textilklädda plymåer i sits och rygg. Brickmärkta. Sitthöjd ca 42 cm. Längd på soffa 182 cm.

Ställvis slitage. Smärre fläckar. Märken. Skador i träet i bakre sargen på soffan. Litet hål i klädseln på en dyna.

Avbildade med produktionsinformation på sidan 122-23 i "Den store danske møbelguide", Per H.Hansen, Klaus Petersen, Ascehoug Dansk Forlag, 2005.

Utropspris
6 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69