Tallrikar, fem stycken, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Dekorerade i underglasyrblått. Två tallrikar dekorerade med drake jagandes brinnande pärla. Tre tallrikar dekorerade med antikvitet och blommor. Diameter 21 cm.
Slitage. Mistor. En tallrik med lagningar. Smärre nagg längs kanten och fotring.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.