Stomme av betsat trä med riklig, skuren och svarvad dekor. Kopplade ben. Fast stoppad rygg och sits, tygklädsel med motiv av lamm och harar bland blommor. Sitthöjd 49 cm, sitsens djup 54 cm.
Bredd 67 cm, djup 66 cm, höjd 129 cm.
Slitage, färgbortfall på armlänen. Enstaka lagningar. Nyligen omklädda.