Taklampa, troligtvis Murano, 1900-talets första hälft.

förgyllda bronsfundament och ett mångfärgat glascentrum, omgivet av sex hängande druvklasar, diameter ca 65 cm, höjd ca 70 cm.

Gängor synliga som håller klasar, sladdar avklippta, ålderssltage.

Utropspris
10 000 SEK