Fodral av förgylld brons. Urhuset krönt av kvinna vid fontän, vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 35, djup 10, höjd 38 cm. Pendel medföljer.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Baksida med påskrift. Nyckel saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.