Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, "Senator", Orno.
Mässing. Skaftet beklätt med tvinnat läder, eloxerad aluminiumskärm ovanpå vit akrylkupa. Bär tillverkarens stämpel "ORNO". Höjd ca 146 cm.
Ej funktionstestad. Enstaka bucklor och repor på skärmen, färgbortfall på foten. Anlöpningar. Lädret med slitage och skador.