Bestående av;
6 tallrikar diameter 25 cm, 1621,
6 skålfat diameter 19 cm, 1645, (2:ra sort)
1 djup diameter 22,5, 22 cm, 1616, (2:ra sort),
1 karott med lock, 1702,
1 ovalt fat, 1557,
1 ovalt fat, 8018,
1 fat på fot, 1528, (2:ra sort),
1 tekanna, 1788, (2:ra sort),
1 saltströare, 1876,
1 sockerkål med lock, 1678,
4 äggkoppar, 1568,
2 skålar, 8501-4 (nagg),
7 tekoppar med fat, 1550, (3 st 2.ra sort),
6 buljongkoppar, 1872 (2:ra sort).
medföljer;
1 karott Musselmalet Bing & Gröndahl, (nagg).
Bruksslitage. Nagg. Andrasortering. Lagning.