Teak. 6 lådor. Bredd 75, djup 38, höjd 105 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Ställvis blekt. Repor. Märken.
Erik Fransson
Andreas Siesing ”Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969–1980”, s. 124 (Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021).