Ljusröd botten med polykrom dekor av två stora medaljonger, stiliserade fåglar, elefanter, hjortar, blommor och geometriska figurer. Mörkblå huvudbård med blommor och bladrankor.
Något slitage och smutsig, fläckar, fällningar. En kortsidas slätväv med skador.